1. 2024.03.29. péntek, Auguszta
  2. |
  3. 16 °C
  4. |

Milyen volt a 2013-as év és mi várható 2014-ben Tiszaalpáron?

Eltelt egy újabb esztendő. A 2013-as év is sok változást okozott mindenki életében. Tiszaalpáron is történtek változások, nem csak jók, de kellemetlenek is. Az önkormányzat szempontjából milyen évet tudhat maga mögött a település és milyen terveket szeretne megvalósítani, ezt kérdeztük dr. Vancsura István polgármestertől.

Eddig sikerült hitel felvétele nélkül megoldani a problémáinkat. A szennyvízberuházás az elmúlt év tavaszán kezdődött és nagy ütemben folyik. A szennyvíztisztító építését december 10-én kezdték el. Azért ilyen későn, mert különböző engedélyek kellettek hozzá. Amennyiben enyhe tél lesz, akkor a kivitelező talán be tudja hozni a lemaradást. Az itt élők türelmére van szükség ennél a nagy beruházásunknál. Van néhány utca, amit nagyon feltúrtak, és ez sok kellemetlenséget okozott az ott lakóknak. A szennyvízberuházás befejeztével az utak eredeti állapotát vissza kell állítani. Azoknál az utcáknál, ahol eddig nem volt szilárd burkolat, ott is szeretnénk valamilyen megoldást találni. Már korábban is jó lett volna ezeknél az utcáknál a szilárd burkolatot megvalósítani, de csak hátrányos helyzetű települések pályázhattak. Tiszaalpár pedig nem az, pedig számos paraméter szerint oda lehetne bennünket sorolni. A beruházás 2,1 milliárd forintból valósul meg. Az önrész csökkentésére sikeresen pályáztunk, de tovább is próbálkozunk. Jelenleg 160 millió forint az önrészt, ami lakossági befizetésből meg is van.

Elkezdtük az önkormányzati intézményeknek felújítását. A Kádár Lajos Közösségi Házat szépen rendbe tettük. A Gondozási Központnál festettek, megoldásra vár még a nyílászárók cseréje, amit ebben az évben szeretnénk megvalósítani. A konyhánál komplett felújítást végeztünk. Mindezeket saját erőből, pályázati pénz nélkül valósítottuk meg. Pályáztunk viszont a polgármesteri hivatal, a művelődési ház és a gyermekorvosi rendelő nyílászárók cseréjére, födémszigetelésére. Bár még nem kaptunk értesítést arról, hogy nyertünk, de reménykedünk. Amint az már ismert, az iskolát átadtuk a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak. Mivel az épület több helyen beázott, a vakolat omladozott, azt kértük a KLIK-től, hogy oldja meg ezt a problémát. Erre azonban nem jött pozitív válasz, ezért a képviselő-testület úgy döntött, hogy az önkormányzat megcsináltatja. Mivel havonta 2,5 millió forintot fizetünk a KLIK-nek, abból a pénzből levontuk. Ez működött is egészen decemberig, akkor azonban inkasszálták a pénzt a számlánkról. A velük kötött szerződésünkben benne van, hogy a tatarozás és a felújítás az ő feladatuk. Éppen ezért perre fogjuk vinni az ügyet, mert évi 25 millió forintot fizetünk a KLIK-nek, abból a pénzből meg tudnák oldani a felújításokat. Még abba is belemennénk, hogy fele-fele arányban vállaljuk az ilyen munkákat, de az kicsit furcsa, hogy inkasszóznak.

A kulturális rendezvényeink nagy érdeklődésre tartanak számot, közmegelégedésre zajlanak. Sajnos az ünnepi megemlékezéseket viszont kevesen látogatják. A közfoglalkoztatottak nagyon sokat segítenek a parkok gondozásában, a fák nyesésében. Sajnálatos módon most sem sikerült szociális tűzifát kapnunk, mert ötezer feletti a településünk lélekszáma. Éppen ezért saját magunknak kell megoldani, de ez hosszú távon nem megvalósítható. A kivágott fák helyett ugyanis újakat kell ültetni, amelyek nem egyik napról a másikra nőnek meg. Problémaként merül fel az is, hogy a külterületeken nem mindig ott használják az utakat, ahol ki van jelölve. Márpedig csak út mellé lehet fákat ültetni. Az önkormányzat azoknak biztosít fát, akik nem tudnak kimenni, gyűjteni. A többi rászorulónak, akik olyan egészségi állapotban vannak, hogy ezt meg tudják oldani, megmondjuk, hogy hol lehet fát kitermelni, és saját maguknak kell megoldaniuk. Indultunk a várossá nyilvánítási pályázaton, de sajnos most sem nyertünk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy feladjuk. 2015-ben bárki lesz is a polgármester meg kell próbálnunk, mert ha egyszer már belekezdtünk, akkor végéig kell csinálni. Igazából anyagi előnyökkel nem jár, de státusznimbuszt jelent, aminek meg kell felelni.

Az idei évre vonatkozóan olyan költségvetést kell elfogadni, amely figyelembe veszi a szennyvíz beruházást, aminek a befejezési határideje 2014. szeptember. Amennyiben minden a terv szerint halad, akkor júniusban megindulhat a próbaüzem, amiben néhány téli hónapnak is szerepelnie kell. Ez viszont azt jelenti, hogy 2015. januárig biztosan elhúzódik. A szennyvíz beruházás befejeztével helyre kell állítani az utakat. Az utcákban ahol szilárd burkolat volt, négy méter szélesen kell helyrehozni, a közutaknál viszont teljes szélességben. A legutóbbi testületi ülésen beterjesztettem egy park és szántóföldi programot, amit nagyon vérszegényen fogadott el a testület. Ennek az lenne a célja, hogy a konyhára biztosítsuk az alapanyagot. Területünk van hozzá, ahol az alapvető zöldségféléket meg lehet majd termelni. Még ebben a hónapban meghirdetjük a területet, hogy ki szeretne ott tevékenykedni. Kíváncsi leszek rá, hogy mennyien fognak jelentkezni. Sok település él ezzel a lehetőséggel. Véleményem szerint pénzt lehet vele megtakarítani. Mivel a konyhának 80-90 millió forint az éves költségvetése, ha az elején csak 10-15 százalékkal tudunk segíteni az is sokat fog jelenteni.

Néhány szót a hivatal munkájáról is mondanék. Amikor a jegyző asszony elment szülési szabadságra, azt követően nem volt zökkenőmentes a hivatal működése. Kisebb-nagyobb problémák után azt látom, hogy most beállt. A létszám megfelelő és a munka is rendes ütemben folyik. Felmértük azoknak a házaknak az állapotát, amelyek nagyon rossz állapotban vannak és le kellene bontani. 23-25 ilyet találtunk, de ezeknek az épületeknek a lebontása nem egyszerű. A tulajdonosnak nincs arra pénze, hogy ezt a munkát elvégezze. Azt viszont nem lehet hagyni, hogy összedőljön, és esetleg életveszélyt okozzon. Az a tervünk, hogy ebben az évben minél több ilyen házat lebontsunk. Az óvoda remekül működik, mind szakmailag, mind gazdaságilag. A testülettel az a gondom, hogy sok esetben nem fogadják el a véleményemet, hogy bizonyos dolgokat meg kell oldani. Arra hivatkoznak, hogy pénzbe kerül. Persze, hogy pénzbe kerül, anélkül nem lehet megvalósítani semmit. A testületnek a legnagyobb gondja a hivatali létszámmal van, hogy milyen sokat meg lehetne takarítani kevesebb fővel. A munkát azonban el kell végezni, amihez ember kell. A köztisztviselők sok esetben túlmunkában látják el a feladatukat.

Szeretném arra kérni a település lakosságát, hogy néhány hónapig viseljék még el a szennyvízberuházással kapcsolatos kellemetlenségeket. Sajnálatos módon az utóbbi időben kissé szemetessé vált településünk. Vigyázzanak a tisztaságra és a környezetünkre!