back to top
2024. december 3., kedd

heti érdekes

Friss cikkek  

Szentkirály értékeivel ismerkedtek a lelkes sétálók

A Térségi Értékjáró Séta sorozat lelkes kirándulói a ködös, csípős novemberi idő ellenére felkerekedtek, hogy Szentkirállyal – Szent István örökségével és az ásványvíz hazájával ismerkedjenek. Aki ezen a napon ezt a programot választotta, nem csalódott, ugyanis sok érdekességet megtudott Szentkirály múltjáról, hagyományairól, az itt élő emberek mindennapjairól, a helyi különlegességekről Szabó Gellérttől, aki a település polgármestere már harmincnégy éve.

A Gárdonyi Géza Művelődési Ház-Színtérben polgármester úr és Kötelesné Tóth Andrea, a művelődési ház igazgatója és munkatársai, Kovácsné Lázár Ilona és Pápai Ferencné várták a mintegy hetven fős kitartócsapatot. A megjelenteket köszöntötte Hamzáné Lakó Judit, az Aranyhomok Egyesület titkára, majd polgármester úr ismertette a település történetét. Szívélyes invitáló szavai után a csoport elindult megtekinteni a Milleniumi Emlékparkot. A polgármester úr beszélt a gondozott Emlékpark létrejöttéről, amely 2001. augusztus 26-án került átadásra és ahol Lakatos Pál „Szivárvány” című alkotása látható. A szivárvány szimbolizálja a múltból a jövőbe való átlépést, átíveli az évezredek határát, de össze is köti azokat.

Hosszabb séta után az 1901-ben megépült Református templom következett, ahol Balázs Hajnalka lelkipásztor és Pusztainé Kovács Emese kántor asszony fogadta a sétálókat. Nemcsak a templom történetéről, jeles eseményeiről hallhattak a vendégek, de lelki táplálékkal is szolgáltak adventi énekkel, Igével.

A Szent István király templomban Molnár Zsolt plébános várta a csoportot. A templomról számos érdekességet megtudhattak a résztvevők polgármester úrtól. Ilyen volt többek között az, hogy a Szent István ereklyetartóban lévő két csont ereklye Dubrovnikból származik, amelyet Marosi Izidor adományozott a korábbi plébánosnak, Puskás Mihálynak. Az ereklyetartót Ozsvári Csaba ötvösművész készítette. A templom után a Szent István szobor, a Székelykapu, valamint a Hősi emlékmű megtekintése következett.

A Tájház vélhetően 1950-ben épült, ONCSA típusú ház, amelyben helyi gyűjtésből és felajánlásból származó bútorok, berendezési tárgyak, régi munkaeszközök, fotók és iskolatörténeti kiállítás is őrzi Szentkirály helyi értékeit, a múlt emlékeit megmentve a jövő nemzedékének. A kertben régi, helyben honos gyümölcsfákat telepítettek, valamint iskolai gyakorló kertet alakítottak ki.

A Tájház után a művelődési házban ízletes és tartalmas babgulyás ebédet fogyaszthattak a sétálók, amelyet László Benjámin készített el.

Meglepetés programként az ebéd után a kovácsműhely látogatása következett, ahol Kovács Menyhért, Magyar Teátrum-díjas és Magyar Bronz Érdemkereszttel kitüntetett mester kovácsbemutatót tartott, illetve beszélt hivatásáról, a szakma rejtelmeiről, akit mindenki nagy érdeklődéssel hallgatott. A bemutató során egy falevelet mintázó kulcstartó készült, amelyben aktívan közreműködött egy ifjú sétáló. Nemcsak a műhely tartogatott meglepetéseket, de régi mezőgazdasági eszközöket, használati tárgyakat, berendezéseket is láthattak a vendégek a falusi ház udvarán.

Az Egyesület ezúton is köszöni Szabó Gellért polgármester úrnak és munkatársainak a séta megszervezését, lebonyolítását, a kedves vendéglátást!

Kapcsolódó cikkek