1. 2024.04.26. péntek, Ervin
  2. |
  3. 16 °C
  4. |

Ahol a hagyomány újjáéled

Egy fajta időutazás a KalandFarmon. Nem mindennapi vállalkozásba kezdett egy tiszaalpári házaspár. KalandFarmot létesítettek a tanyájukon. Ezzel a múltat, a történelmet akarják visszaidézni, nem csak a gyerekek, de a felnőttek számára egyaránt.

„Ahol a hagyomány újjáéled” Hatalmas táblán ez a felirat fogadja azokat, akik ellátogatnak Tiszaalpár határába Bartók László KalandFarmjára. Mindössze egy év alatt alakították ki a területet úgy, hogy az minden igényt kielégítsen gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. - Tizenöt évvel ezelőtt vásároltunk egy tanyát, de egészen az elmúlt év szeptemberéig nem csináltunk vele semmit - meséli Bartók László. Már minden féle növény elburjánzott az udvaron. Az első motivációnk csak az volt, hogy mentsük meg a tanyát, ne dőljön össze, és takarítsuk ki a területet. Fehérre lefestettük az épületet és már szépen látszódott a bokrosi útról is. Nagyon sok tervünk volt a tanyával kapcsolatban, szinte minden nap új ötlettel álltunk elő, de végül a tájház kialakítása mellett döntöttünk. Ahogy szépítgettük a tanyát, céljaink is egyre konkrétabban kirajzolódtak, mindenképpen nagyobb területre volt szükségünk, így a szomszédos tanyát is megvásároltuk és felújítottuk. A másik tanya új tetőt kapott, eredeti állapotának megfelelően állítottuk vissza áprilisban. Melléképületet, kemencét is építettünk, és egy gazdasági épület kialakítására is sor került, ahol a régi kor hagyományainak megfelelő földművelési és állattartási eszközök találhatók. Így került hozzánk több cséplőgép is. Most a szüretre egy több mint száz éves, fából készült szőlőprést fogunk idehozni.

 

Kinek építették a farmot?

 
 

Elsősorban gyerekeknek szántuk, ezért kapott jelentős területen helyet a hagyományőrző játszótér. Azt szeretnénk, hogy a gyermekek is megismerjék nagyszüleink miképpen éltek, dolgoztak, játszottak. Kutatásaink során végül rájöttünk, hogy komoly érdeklődés mutatkozik a felnőttek részéről is. Időseink pedig a KalandFarmra látogatva egy fajta időutazáson vesznek részt. Nagyon megható látni, ahogy a tájházba lépve felelevenedik a múltjuk és sokan könnyes szemmel távoznak. Nagyon sokat jelent számukra az a pár óra, amit a régi tárgyak között töltenek el. Tehát igyekszünk minden korosztály igényeit kielégíteni, színes programjaink is ezt igazolják.

 

Ezt a beruházást pályázati pénzből, vagy saját forrásból valósították meg?

Saját forrásból. Amikor elkezdtük, akkor bikákat akartunk tenyészteni. Különböző ötletek és elképzelések voltak, míg a végén a KalandFarmnál maradtunk, ami a feleségem ötlete volt. Vannak sethlandi pónijaink, kecskék, racka juhok, birkák, nyulak, hogy a gyerekek kíváncsiságát ki tudjuk elégíteni.

Hogyan akarják tartalommal megtölteni a kalandfarmot?

Augusztus 20-a előtt két napos rendezvényünk volt. Az első nap főleg a felnőtteknek, míg a második nap inkább a gyerekeknek szólt. Két nap alatt közel 1300 látogató érkezett hozzánk. A jövőre nézve is nagyon komoly terveink vannak, melyek gyors megvalósításán dolgozunk. Jövő évben is lesznek nagyszabású rendezvényeink a felnőttek részére, de a gyermekeket is számos, élménnyel teli, játékos program várja majd nálunk. Minden korosztályt szórakoztatni kívánunk. Az a célunk, hogy a városban élő gyerekek is megismerjék a falusi élet szépségeit, és amit a történelem órán tanulnak életre keljen számukra. Tíz évig éltünk a feleségemmel városban és tapasztaltuk, hogy a gyermekek milyen tévhitben élnek a falu, pláne a tanya fogalmával kapcsolatban. Nálunk hatezer négyzetméteren játszhatnak, szaladgálhatnak. Megnézhetik a tájházat, amit folyamatosan szeretnénk bővíteni régi, hagyományőrző eszközökkel, tárgyakkal, melyek a múltat idézik vissza. Már nem csak a környékről, de Dániából is jöttek csoportok. Azokat a gyerekeket, akik kilátogatnak hozzánk, hamar rabul ejti a tanyasi élet szabadsága, magukba szívják az állatok és a természet szeretetét. Nálunk a régi tárgyakat meg lehet fogni, kézbe lehet venni. Az állatokat meg lehet simogatni, lehet dögönyözni, a lovakra fel lehet ülni. A szlogenünknek is azt választottuk, hogy nálunk a hagyomány újjáéled. A hagyományoknak megfelelő programokat szeretnénk ajánlani, szüretkor, húsvétkor és a különböző ünnepeken. A visszajelzések azt mutatják, hogy erre van igény. Olyan különleges hagyományőrző programok szervezésében gondolkodunk, melyek már rég feledésbe merültek. Most feladatunknak és szívügyünknek tekintjük ezeket a hagyományokat visszaültetni a mai életbe.

A KalandFarm a feltöltődés szigete, ha kell a csend és a nyugalom helye, ha kell fergeteges mulatás színhelyéül szolgál. Október 12-én is, fergeteges hagyományőrző szüreti vigadalom várja az oda látogatókat.