Ebben az évben ünnepli fennállásának 950 éves évfordulóját Tiszaalpár. A megemlékezést programsorozattal próbálja emlékezetessé tenni az önkormányzat. Ennek egyik része a művésztábor, aminek a végén kiállítás keretében mutatják be az ott készült alkotások egy részét.
Ez volt már a 32. alkotótábor, amit Tiszaalpáron megszerveztek. Ezúttal több településről érkeztek művészek, hogy nyugodt körülmények között dolgozhassanak. A kéthetes tábor végén kiállítás keretében mutatták be azon alkotások egy részét, amelyek Tiszaalpáron készültek.
– Tiszaalpár életében 2025 nem egy szokványos esztendő, mert fennállásának 950 éves jubileumát ünnepli a nagyközség, mondta Ágoston Béla. – Ehhez a történelmileg komoly évfordulóhoz igyekeztünk méltó programsorozatot összeállítani. Ezek felölelik a település életének szinte minden szegmensét: történelmileg, kulturálisan, szakreálisan. Az alkotótábor is egy olyan hagyományos rendezvény, ami hosszú időre tekint vissza. Erre az eseményre hosszútávú terveink vannak, nagyon erős reformokra fog szorulni, ami érinteni fogja az alkotók generációs kérdését is. A művészeti ágak palettáját is igyekszünk kibővíteni, mert nem csak a hagyományos festészetre és grafikára fogunk koncentrálni, de igyekszünk bevonni más művészeti ágakat is. Ez maga után vonja a művészeti vezetésnek a változását is 2026-ban. A kiállított képek minősége, látványa is azt mutatja, hogy ez a kollekció ebben az évben is nagy mértékben gazdagodott, amiért hálával tartozunk fogalmazott a településvezető.
A tábor szakmai vezetője évek óta Török Tamás. – Azon vagyunk, hogy minden évben új színt vigyünk a táborba. Olyan alkotókat hívunk meg, akik más szemléletet visznek a tábor életébe. A kezdéskor tájképfestésnek indult a tábor, aminek még most is meg van a jellege, de ezen túl kell lépni. Néhány évvel ezelőtt még csak én készítettem linóleummetszetet, most viszont már egyre többen. Kell egy kis alkotói szabadság és ha ez meg van, akkor nagyon jó alkotások születnek, értékelte a táborban lakók tevékenységét a szakmai vezető.
– A közösségben való alkotásnak az a lényege, hogy tanulunk egymástól, vélekedett Török Tamás. – Ragad ránk valami a másikból. Lehet, hogy ez tudat alatti, de minden táborból, táborban lehet tanulni. Úgy is lehet, hogy csak beszélgetünk, mert minden lehet hasznos. Nagyon fontos a technikai tudás. Nekem is volt sok tervem, amit szerettem volna megvalósítani, de nem tudtam, mert akkor még nem volt meg hozzá a technikai tudásom. Ha nem mentem volna el alkotótáborokba, akkor ezt a tudást nem tudtam volna megszerezni. A saját korlátainkat is feszegetni kell ahhoz, hogy jó alkotások szülessenek, mert jó közösségben alkotni. Pozitív húzóerő van a táborokban, mert inspirációt ad más munkájának a megtekintése, és ez teszi széppé. Természetesen jó tanáccsal is el tudjuk látni egymást, mert nem biztos, hogy mi magunk észre tudjuk venni a hibát. Rossz képet is kell készíteni ahhoz, hogy az alkotó jót tudjon készíteni. Örülök annak, hogy ennyi új szemlélet, technika összejött ebben a 32. táborban, és színes kiállítást tudtunk összeállítani. Természetesen nem csak azok az alkotások készültek, amelyek most ki lettek állítva, de azok a legjobbak, hangsúlyozta Török Tamás.
A tábor lakói voltak a Kiskunfélegyházi Holló Körből: Török Tamás, Mészáros Ildikó, Rádi András, Tóth Tamás, Feketéné Éva. Budapestről, vidéki városokból, valamint fiatal, most egyetemre felvett alkotók: Pogár Csenge, Pati Jázmin, Vertarics Jázmin, Tillmann Hanna, Horváth G. Boglárka, Petrezselyem Lóránt, Domján Gyula, Mojzer Tamás, Nagy István. Helyi alkotók pedig Dunszt István, Kolláth Sarolta és Kolláth Mihály.
Valamennyi táborlakó egy alkotással ajándékozta meg az önkormányzatot. A kiállítás megnyitása után pedig a tábort támogatók és segítők választhattak maguknak egyet azokból a képekből, amelyek a tábor ideje alatt készültek, de egy elismerő oklevéllel is megköszönte segítségüket az önkormányzat.