Nem mindennapi házimunkát sajátítottak el a tiszaalpári általános iskolások. A levestészta készítését tanulhatták meg a nyugdíjas nagymamáktól a gyerekek. Nem csak a lányok, de fiúk is jelentkeztek.
Az ötlet az Áldott Légy Teremtésvédelmi Egyesület kezdeményezésére a nyugdíjasok bevonásával és aktív segítségével valósult meg. Ez pedig az volt, hogy meg kellene tanítani a gyerekeket levestészta készítésre. Segítségül a nyugdíjas hölgyeket kérték fel. A Kádár Lajos Közösségi Házba várták azokat az általános iskolás korú gyerekeket, akik meg akarták tanulni, hogyan kell csigatésztát készíteni.
– Már korábban is ötleteltünk arról, hogyan lehetne a gyerekeket elmozdítani a televízió, a számítógép és a telefon mellől, mondta Zsigó Ferenc önkormányzati képviselő. – Olyanban gondolkodtunk, ami összekapcsolja őket más generációkkal. A legnagyobb kincs ilyen tekintetben a nyugdíjasok, akik át tudják adni a tudásukat, és rá is érnek. Úgy gondoltuk, hogy a téli szünet alkalmas erre. Az Áldott Légy Teremtésvédelmi Egyesülettel megkerestük a nyugdíjas asszonyokat, akik örültek, hogy segíthetnek. Abban bíztunk, hogy a levestészta készítése leköti majd a gyerekeket, és örömöt okoz majd nekik az, hogy a saját maguk által készített tészta egészen más, mint amit a boltban lehet kapni. A tészta gyúrástól, a géppel való nyújtásig, a csigatészta pödrésig, a gyerekeknek volt alkalmuk megfigyelni mindent. Reméljük, hogy a jövőben is tudunk majd hasonló rendezvényt szervezni, akár más koncepcióban, tette hozzá az önkormányzati képviselő.
Zsigó Ferenc elmondta még, hogy a levestészta készítéshez szükséges alapanyagot a szülők ajánlották fel. Legnehezebb dolguk a csigatészta készítővel volt, mert nem szerettek volna műanyagot használni, ragaszkodtak a régi fából készülthöz. Végül is sikerült annyit beszerezni, amennyire szükség volt. Érdekes, hogy a legproblémásabb munkafolyamat, maga a csigatészta pödrése okozott a legnagyobb örömöt a gyerekeknek, és nagyon hamar meg is tanulták. Sőt a nyers tésztát meg is kóstolták. Akadt olyan kislány, aki azt mondta, hogy sokkal finomabb, mint a levesben.
Nem csak délelőtt, de délután is három-három óra alatt tanulhatták meg a gyerekek a levestészta készítését. A tészta két nap alatt kiszárad, utána celofánpapírba csomagolják, és azok között gyerekek között, akik részt vettek a munkafolyamatokban, kiosztják.
Az, hogy hogyan készül a házi levestészta Hegyi Sándorné Ida néni mondta el.
– Csak liszt és tojás kell hozzá, mi vizet soha nem raktunk a levestésztába. Egy tojáshoz 9-10 deka lisztet adtunk hozzá. Én úgy tanultam az anyukámtól, hogy sót sem kell beletenni, mert a levesből felveszi majd azt a mennyiséget, amire szüksége van. Az igazi házi tojástól lesz nagyon szép és sárga a tészta. Most csak csigatésztát és cérnametéltet készítettünk. Az előbbi nagyon munkaigényes, de úgy láttam, hogy a gyerekek nagyon nagy kedvvel készítették, és ügyesek is voltak. Azt mondták, hogy legközelebb is jönnek, ha lesz hasonló munka. Persze nekünk is jó, ha át tudjuk adni azt, amit az őseinktől tanultunk. És a gyerekeknek is jó az, hogy ha ezt el tudják sajátítani, mert nem lehet tudni, hogy mikor lesz majd rá szükség.
Tiszaalpáron három nyugdíjas klub: az Árpád Fejedelem, a Kádár Lajos, valamint Baráti Kör működik. Mind a háromból voltak asszonyok segíteni a gyerekeknek.