Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése szerint a Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJEA) 127,5 milliárd forint állami forrást fektetett be egy olyan vállalati kötvénybe, amelynek valódi likviditása erősen kérdéses volt. Az ÁSZ több bűncselekmény gyanúját megállapítva feljelentést tett az ügyészségen, valamint törvényességi felügyeleti eljárás megindítását kezdeményezte. – Írta a Kecsup.hu, összefoglalót itt olvashatják:
Az ügy különösen jelentős Kecskemét és térsége szempontjából, mivel az alapítvány vezetésében szerepet vállalt Lezsák Sándor, a térség országgyűlési képviselője, Gaál József kecskeméti alpolgármester, valamint Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti polgármester is.
A jelentés szerint az NJEA vezetése tudatában volt annak, hogy a kötvények visszaválthatósága bizonytalan, mégis ezt a befektetést választották. A kötvényeket az Optima Befektetési Zrt. bocsátotta ki, amely a Matolcsy György korábbi jegybankelnökhöz köthető Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) Alapítvány tulajdonában áll. A kuratóriumban helyet foglal Lezsák Sándor, a térség országgyűlési képviselője, Gaál József kecskeméti alpolgármester, valamint Bánkuty Tamás József, aki korábban a Magyar Nemzeti Bank munkatársa volt. A felügyelőbizottság egyik tagja Szemereyné Pataki Klaudia polgármester, aki ezért havi bruttó 1,65 millió forintos javadalmazásban részesül. Az alapítvány stratégiai igazgatója pedig Szemerey Szabolcs, a polgármester férje és Matolcsy György másodunokatestvére. Az ÁSZ szerint ez a befektetési struktúra „lényegében átláthatatlan”, és ellehetetleníti a valós vagyonértékelést.
A kötvények 10 éves futamidejűek és mindössze 2,5%-os kamatozásúak voltak, miközben a kockázatmentes állampapírok kamata ugyanezen időszakban elérte a 14,64%-ot is. Az NJEA kuratóriuma az ülések jegyzőkönyvei alapján tisztában volt azzal, hogy a kötvények visszaválthatósága erősen kétséges, ennek ellenére döntöttek a befektetésről. Az ÁSZ szerint a kötvényeket „likvid” befektetésként tüntették fel, holott a kibocsátó előre tudta, hogy a pénz nem lesz rövid távon visszaváltható.
Az állam jelentős forrásokat biztosított az NJEA számára: 2020-ban 44,4 milliárd, 2021-ben pedig további 100 milliárd forintot kapott. Az alapítvány ezt az összeget az egyetem fejlesztésére és működtetésére fordíthatta volna, ehelyett azonban jelentős részét a PADME-hoz köthető Optima Befektetési Zrt. kötvényeibe fektette. Az ÁSZ szerint ezek a kötvények nemcsak alacsony hozamúak, hanem rendkívül kockázatosak is.
A számvevőszéki jelentés alapján az ügy komoly következményekkel járhat, mivel az ÁSZ szerint az alapítvány vezetése tisztában volt a pénzügyi kockázatokkal, ennek ellenére hozta meg döntéseit. Az ügyben az ügyészség vizsgálatot indított, miközben az alapítvány törvényességi felügyelete is napirendre került.
A kecskeméti egyetemet fenntartó NJEA ügye így nemcsak helyi, hanem országos jelentőségű pénzügyi botránnyá is válhat, különösen annak fényében, hogy a Matolcsy Györgyhöz köthető alapítványi struktúra más esetekben is komoly kritikákat kapott az átláthatatlan pénzügyi mozgások miatt.