Tiszakécskére látogatott kedden Hubai Imre az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára. Országjárásának témája: Aszályvédelmi és Vizet a Tájba Program!-ról tájékoztatni a közvéleményt.
A polgármesteri hivatalban megtartott tájékoztatón részt vett dr. Szeberényi Gyula Tamás a térség országgyűlési képviselője, Kovács Ernő vármegyei főispán, Tóth János polgármester, Cseh Tamás a Kecskeméti Járás Hivatal vezetője, valamint a KÖTIVIZIG szakemberei. A megbeszélés után területre is kimentek az érintettek.
A Kormány az Aszályvédelmi Akcióterv elfogadásával, országos szinten 4,7 milliárd forint biztosításával lehetővé tette, hogy a vízügyi ágazat minden rendelkezésre álló és feltölthető csatorna, tározó és holtág tárolókapacitásának maximális kihasználásával, további 150-200 millió köbméterrel több, friss folyóvizet juttasson a tájba.
A KÖTIVIZIG működési területén négy vízhiánykezelő körzet van: a Homokhátsági, a Zagyvai, a Jászsági és a Nagykunsági. Jelenleg valamennyi körzetben erős aszály tapasztalható. Ezért minden körzetben párhuzamosan végzik az Aszályvédelmi Akciótervhez kapcsolódó feladatokat, valamint a „Vizet a tájba!” program keretében megvalósítható vízpótlásokat. A területeken a vízpótlásról több helyen csak szivattyús megoldással tudnak gondoskodni. A vízmegtartás pedig több módon: medrekben, holtágakban, tározókban, kisebb részt pedig beszivárogtatva valósul meg. Szakemberek gondosan megtervezett és végrehajtott munkájának eredménye mostanra több körzetben is szemmel látható.
A Tiszakécskei Holt-Tisza természetes lefűződéssel kialakult, négy szakaszból álló 7270 m hosszú, 43,07 hektár területű holtág. Funkciója elsősorban jóléti, rekreációs, a II-es számú holtág esetében a horgászat, továbbá belvízbefogadás és tározás. A tiszakécskei szivattyútelep biztosítja a Tiszakécskei öntöző főcsatorna és a Tiszakécskei Holt-Tisza vízellátását. A szivattyútelep két gépegységből áll, melyek közül az egyik Tiszakécske Önkormányzata és a KÖTIVIZIG közös projektjeként valósult meg. Elhelyezkedése: a Tisza folyó 277+650 fkm szelvény. A Tiszakécskei Holt-Tisza összes víztérfogata 900 000 m3. Az üzemi vízszintje: 220 cm. Az ökológiai vízszint: 175 cm. A jelenlegi vízállása (2025. június 30.) 204 cm. A holtág vízellátása a Tiszakécskei öntöző-főcsatorna jobb part 1+211 km szelvényéből kiágazóan történik az I sz. holtág vízkormányzó műtárgy becsatlakozásig.
– Tiszakécske előtte jár vízgazdálkodási programnak, mert itt olyan szakemberek dolgoznak, mind a vízügynél, mind pedig az agráriumban, akiknek fontos volt, hogy a klímaváltozás következményei, ne fenyegessék az itt élőket, gazdálkodókat. Létesítettek egy olyan vízkivételi pontot, amiből másodpercenként 1000 liter víz tud ökológiai célú vízpótlásra és öntözésre átjutni a Tisza medréből a tájba. A vízmennyiség az ókécskei holtág töltésére is alkalmas. Eddig háromszáz hektárt tudtak öntözni, ezután pedig 450 hektárra szeretnénk bővíteni az öntözhető területek nagyságát, mondta Hubai Imre.
A felelős vízgazdálkodással kapcsolatban azt javasolta az államtitkár, hogy a lakosságot is be kell ebbe vonni. Ők nagyon sokat tehetnek a víz megtartására. Neme lehet a háztetőkről lefolyt vizet a folyóba engedni úgy, hogy előtte nem hasznosítottuk. Mindenkinek a saját portáján kell beszivárogtatni a talajba. Ha ezt sikerül megvalósítani, akkor az át tud sugározni az önkormányzatokra. Tiszakécske önkormányzatnak is érdekelt abban, hogy megtartsa azokat a vízkészleteket, amit a Tiszából emel át, vagy akár a felszínről veszi kommunális célra. A tisztított vizek is alkalmasak megtartásra. Kézenfekvő az is, hogy a gazdálkodók is bekapcsolódjanak víz megtartásában. Az állam pedig gondoskodik arról, hogy megfelelő utánpótlással, felszíni vízből biztosítható legyen a víztározó telepek feltöltése. Erre beruházási típusú támogatást és további hét évre pedig fenntartási támogatást tud adni. – Fel kell készülni arra, hogy tartalmas és fenntartható gazdálkodási forma legyen a tájgazdálkodás, a víz visszavezetése és megtartása a tájba tette hozzá Hubai Imre.
Hogy ez mennyi idő alatt tud megvalósulni, azt a közmondást mondta az államtitkár, hogy ugyan annyi ideig tart kifelé menni az erdőből, mint amennyit befelé mentünk. A talajban egyre kevesebb a tárolt vízkészlet. Hat-hét év óta nem lehet látni felszíni vízfoltokat. Az elmúlt négy év aszályos volt, a Tisza vízkészlete is csökkent. Minden magyar embernek érdeke az, hogy ez a folyamat megváltozzon. Nem akadályokat kell gördíteni a folyamat elé, hanem mindenkinek bele kell állni és akkor sikerülhet. A Vizet a tájba program, kiszélesítésével lehet hatásterületet nyerni és egy 1.5
millió hektár területet meg lehet szabadítania az aszály káros következmények alól. Nem csak a szántóterületeket, de az erdőket is meg kell védeni a kiszáradástól. Ehhez nagyon összehangolt, átgondolt folyamat szükséges, amihez minden magyar emberre, csecsemőtől az aggastyánig szükség van. Megéri a Vizet a tájba programot folytatni, megéri erre nagyobb erőforrásokat átcsoportosítani, bevonni a lakosságot, az önkormányzatokat a termelőket az ipart és a szolgáltatásokat, és mindent vizet megtartani, amennyit csak lehet. Ez évente 3-5 milliárd köbmétert jelentene, ami másfél vagy két és fél balatoni víz mennyiségének felel meg. – Ennyi víznek keressük a helyét itt a tájban, ennyi víz megtartásában szeretnénk mindenkire számítani, hangsúlyozta Hubai Imre.