back to top
2025. július 12., szombat

heti érdekes

Friss cikkek  

Fegyverek ropogtak a tiszakécskei Árkus-dűlőben

Fegyverek ropogásától volt hangos a tiszakécskei Árkus-dűlő. Ez azonban senkiben sem keltett félelmet, mert a környékbeliek tudják, hogy ott található egy lőtér, ahol szombaton délelőtt rendezték meg, az idős Zalai Géza lövész emlékversenyt.

Ez volt már a tizenhetedik idős Zalai Géza lövészverseny, amit ezen a helyszínen, a tiszakécskei Árkus Vadász és Sportlőtéren megrendezett a lőtér tulajdonosa, Fésűs Sándor és családja.

– Nagy örömünkre szolgál az, hogy Géza bácsi fia, aki már túl van a nyolcvanadik életévén, örömmel és köszönettel veszi tudomásul, hogy minden évben megemlékezünk az édesapjáról, mondta Fésűs Sándor. Mi itt Bács-Kiskun vármegyében Géza bácsinak köszönhetjük azt, hogy a koronglövészet, vagy az annak idején divatossá vált skeet lövészet egyáltalán, életbe léphetett. Az ő kezdeményezésére épült meg Kiskunfélegyházán1963-ban az első skeet lőtér. Ott nevelgette ki az ehhez a sporthoz kedvet, illetve tehetséget érző vadászokat. Kialakított egy olyan csapatot, Tiszaalpárról Szederkényi Zoltán, Novák Imre, illetve maga Géza bácsi is, mint fő oktató, ott volt közöttük, akik részt vettek országos versenyeken. Megyénk hírnevét is öregbítve, több országos helyezést hoztak el, az évek során. Rá tíz évre Kecskeméten épült meg a másik megyei skeet pálya, a reptér közelében. Ott már nagyobb létszámú ifjúság állt rendelkezésére, akik közül kinevelt olyan sportolókat, akikre méltán lehetett büszke, mert országos versenyekről is sűrűn elhozták az első helyet. Ennek a csapatnak tagja voltam én is, Tiszakécskéről még Németh Béla, Soltvadkertről Szénási Béla, Schnürlein Gusztáv, ifj. Zalai Géza, Tiszaalpárról Czímer Illés. Géza bácsi mindig ki tudta választani közülünk azt a három, négy főt, aki tudta képviselni a megyénket.

Fésűs Sándor büszkén említette, hogy voltak olyan versenyeik, hogy amikor megjelent a Bács-Kiskun megyei csapat, akkor a többiek azt mondták, hogy akkor mi miért jöttünk el. Ugyanis nagyon jó lőtt a társaság és nem nagyon volt másoknak esélyük arra, hogy az első helyet elvigyék. A későbbiek folyamán őt és Czímer Illést elcsábította a Mezőtúri Honvéd Szabó Lajos Sportegyesület, ahol profi skeet versenyzőként szerepeltek. Fésűs Sándor tizennyolc évig lőtt a Honvéd egyesületben. Rangos versenyeken vettek részt, és külföldön is szerepeltek. Jártak Csehszlovákiában, Észtországban hadsereg spartakiádokon.

Ahogy teltek az évek, egyre több lőtér épült. Megváltozott a sportág színvonala, a skeet lőtereket kinőtte a korongvadász, a toronykakas, trapp lőterek. Napjainkban már olyan sok lőtér van, hogy egy-egy hétvégére kiírt versenyre nem lehet szabadidőpontot találni, mert versenyzésre alkalmas időszakban nincs szabad hétvége. Fésűs Sándor szerint ez annak köszönhető, hogy az egyre fogyatkozó apróvad állományra vadászati lehetőségek nagyon lecsökkentek. A lőni szerető fiatalok, középkorúak, de még az idősebbek, az úgynevezett veteránok is, akik régebben megszerették a lövészetet, eljárnak versenyekre. Az újonnan alakult lőterek összevonják a vonzáskörzetükbe tartozó vadászokat, akik kedvelik ezt a fajta sportágat. Fésűs Sándor szerint, aki a Tiszakécskei Vadásztársaság vadászmestere is több, mint ötven éve, náluk mindig barátságos, jó hangulatú, vitatkozás mentes versenyeket szoktak lebonyolódni. Rendezett a lőtér, tetszik mindenkinek a környezet, a több éves tapasztalatnak köszönhetően pedig hiba nélkül tudják a versenyeket lebonyolítani. Az Árkus-dűlői lőtér 1990-ben épült és egy évvel későbbtől van neki hatósági engedélye.

– A versenyeinkre, Pest, Csongrád-Csanád, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés és természetesen Bács-Kiskun vármegyéből érkeznek hozzánk vadászok versenyezni. Több olyan sportoló van, akik évek óta idejárnak hozzánk. A mostani verseny is jó hangulatban zajlott. A szakácsaink kiválóak, mert a zsíros és szalámis kenyér reggeli után, a verseny végén körömpörkölt várta őket. El kell mondanom, hogy azért körömpörkölt, mert ezt szeretik a legjobban. Van olyan versenyző, aki megkérdezi, hogy az lesz-e az ebéd, mert ha igen, akkor jönnek a versenyre.

A mai verseny hetvenöt korongos volt, és három pályán zajlott, amiből kettő korongvadász, egy pedig skeet pálya volt. Tiszakécskén nem minden versenyen van skeet pálya, de mivel idős Zalai Géza volt a megyében ennek a sportágnak a megteremtője, ezért az ő tiszteletére ezen a versenyen minden eseteben, beiktatják a skeet pályán való megmérettetést is. A skeet egyébként két toronyból áll, egy magasabból, és egy alacsonyabból, egymástól negyven méter távolságra, ahonnan a korongok teljesen egyforma magasságban, egyforma sebességgel és irányból röpködnek. Egy félköríves pályán nyolc lőállás helyezkedik el, így minden lőállásnál más szögből, más előtartással, és távolságról kell lőni a korongot, ezért nehéz eltalálni. A korongvadászatnál olyan dobógép elhelyezési lehetőségek vannak, a gépek számától függetlenül, ami szinte teljes egészében tudja utánozni a futó és a repülő vadak mozgását. Alacsony, magasan repülő, szembe repülő, elfelé repülő, vagy éppen a földön szaladó korong, ami a vadnyúl mozgását utánozza. Ez már szinte vadász jellegű lövészet, amit sokan nagyon szeretnek. A harmadik pályánál dombról lőttek lefelé a versenyzők, de ott is van olyan, amikor felfelé kellett lőni. Ilyen pályából viszont még nagyon kevés van az országban, és talán ezért is szeretik ezt nagyon.

Több korosztályban írták ki a versenyt: női kategória, korosztálytól függetlenül, ifjúsági, be nem töltött 25 éves korig, szenior 26-tól 55 évig, veterán 56-tól 65 évig, és az úgy nevezett szuper veterán, ami 66 év feletti versenyzőket érint. Minden kategória első három helyezettje díjazásban részesült. Összesen harminchatan neveztek a versenyre.

Eredmények, nők: 1. Baranyi Réka (Bács-Kiskun Bugac), 2. Kripóczki-Bohus Ágnes (Bács-Kiskun Kecskemét).

Ifjúsági: 1. Farkas Tamás (Jász-Nagykun-Szolnok), 2. Szabó Zsombor, 3. Szabó Árpád (mind kettő Bács-Kiskun Kecskemét).

Szenior vendég: 1. Leckenstein László, 2. Csernus Zsolt, 3. Farkas Csaba (mind három Jász-Nagykun Szolnok).

Veterán vendég: 1. Kaposi József (Jász-Nagykun-Szolnok), 2. Szolga József (Fejér), 3. Orovicz László (Jász-Nagykun-Szolnok).

Szuper veterán vendég: 1. dr. Vízteleki József, 2. Farkas Mihály (mind kettő Jász-Nagykun-Szolnok).

Bács-Kiskun vármegyeiek, szuper veterán: 1. dr. Dósa Béla (Tiszakécske), 2. Szurovecz István (Kecskemét).

Veterán: 1. Zsigó Imre (Kiskunfélegyháza).

Szenior: 1. Szarka József (Kiskunfélegyháza), 2. Lipóczki Ádám, 3. Szabó Géza (mind kettő Kecskemét).

Kapcsolódó cikkek