back to top
2025. május 19., hétfő

heti érdekes

Friss cikkek  

Ismét hadisírt gondoztak a Móricz Gimnázium kadétjai

2025-ben május 25-én lesz a magyar hősök napja (hősök vasárnapja, hősök emlékünnepe), a két világháború hősi halott honvédeiről való ünnepélyes megemlékezés.

  1. júl. 19-én báró Abele Ferenc vezérkari őrnagy kezdeményezte gróf Tisza István miniszterelnökhöz írott levelében, hogy „Az országgyűlés […] hozzon egy törvényt, amellyel az állam minden községben […] kőemléket állít, amelyre […] elesett hőseit névszerint bevési…”. Az 1917-ben hozott törvény elrendelte, hogy „Minden község (város) […] méltó emléken örökítse meg mindazoknak nevét, akik lakói közül […] a hazáért életüket áldozzák fel.” Még tartott a háború, amikor megkezdődött a ma is látható hősi emlékművek felállítása.

1925-ben a törvényt kibővítették, ekkor született meg az a körrendelet, amely a Hősök Emlékünnepe néven (márc.15. és aug.20. mellett) nemzeti ünneppé nyilvánította május utolsó vasárnapját. Az 1925. máj. 31-től rendszeressé váló Hősök Napján ünnepi istentiszteletet celebráltak, külön imát mondtak a hősi halottakért. A városi tanácsok és a községi elöljáróságok ünnepségein megkoszorúzták a hősi emlékműveket.

  1. ápr. 17-én elrendelték a II. világháború hősi halottai nevének felvésését az I. világháborús hősi emlékművekre, illetve, hogy emléküknek is adózzanak az ünnepségeken. 1944-ben volt utoljára monumentális rendezvénysorozat. 1945. máj .27-én még megemlékeztek a Hősök Napjáról, de már nem számított nemzeti ünnepnek. 1946-tól elmaradtak a hivatalos megemlékezések.
  2. máj. 29-én rendeztek először hivatalos megemlékezést Magyarországon, Szekszárdon Erdős László ezredes kezdeményezésére. Az első állami szintű rendezvényre 1990. máj. 27-én került sor. Azóta sorra avatják a II. világháborús hősi emlékműveket, hol különállót, hol az I. világháborús nevek mellé vésik fel a II. világháborúban elesetteket.

1990 óta a magyar hősök emléknapja politikamentes (nem nemzeti vagy állami) ünnep, amely a megemlékezést szolgálja, és ehhez csatlakozott a kecskeméti zászlóalj támogatásával idén május 14-én a Móricz Zsigmond Gimnázium kadétos tagozata is a hadisírgondozással. Azon a napon a kecskeméti zászlóalj két katonája is segédkezet a munkálatokban.

 

 

Kapcsolódó cikkek